سه شنبه، ۰۲ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۲۸

چگونه وام بگیریم؟

نوشته شده توسط  سحر میرزایی
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

وام گرفتن برای خیلی‌ها گذشتن از هفت خان رستمه و فکر می‌کنند به دردسرش نمی ارزه. بعضیها آنقدر از دردسرهای اون می‌ترسند که ترجیح می‌دهند عطای اون رو به لقایش ببخشند. با همه اینها وقتی یک بحران مالی پیش می‌آد، معمولا اولین گزینه ای که به ذهن هر کسی می‌رسه، وام گرفتنه. وام انواع متنوعی دارد و بانک‌های خصوصی یا دولتی با توجه به نوع فعالیت شان، وام‌های خاصی دارند. مثلا بانک مسکن که تسهیلات خرید یا ساخت خانه ارائه می‌دهد و بانک کشاورزی که وام‌های مخصوص پیشرفت صنعت کشاورزی می‌دهد. بعضی وامها هستند که تقریبا همه بانکها اونها رو ارائه میکنند و فقط باید کمی دوندگی کرد.با دانستن این نکته‌ها شما هم می‌توانید وام بگیرید.

قرض الحسنه ازدواج (عروس و دامادها! سرتون بی کلاه نماند)

این وام فقط به عروس و دامادهایی داده می‌شود که بیش از یک سال از تاریخ ازدواج اونها نگذشته باشد. کسانی هم که برای بار دوم ازدواج می‌کنند نمی توانند از وام ازدواج استفاده کنند. متقاضی دریافت این وام باید مقیم محل باشد و در محدوده شعبه مورد نظر زندگی کند. باید در همان شعبه حساب پس انداز قرض الحسنه افتتاح کند و سنش هم کمتر از ۱۸ سال تمام نباشد. مقدار وام هم فعلا حداکثر ۳ میلیون تومان است. مدت بازپرداخت این وام حداکثر ۳ سال یعنی ۳۶ ماه و نرخ کارمزد مثل تمام وام‌های قرض الحسنه ۴درصد است. اخیرا شرایطی تعریف شده که در صورتی که مشمول اون شرایط باشید به شما وام 5 میلیونی تعلق میگیره. شرایطی مثل دانشج بودن یا مهریه کم داشتن. اما گویا فعلا بخشنامه ای در این مورد به بانکها نرسیده. مدارک لازم شامله:
  • دفترچه حساب پس انداز
  • اصل و کپی صفحات اول و دوم شناسنامه عروس و داماد و کارت ملی شان
  • اصل و کپی صفحات اول تا پنجم سند ازدواج
  • ۲عدد تمبر مالیاتی که باید از بانک تهیه شود
  • ضامن معتبر و مورد قبول بانک (1 نفر برای هر کدام)
  • ضامن هم باید اصل و تصویر شناسنامه، کارت ملی و فیش حقوقی همراه داشته باشد.

قرض الحسنه ضروری (فقط برای شرایط اضطرار)

ضروری یعنی چیزهایی مثل تعمیر و تامین مسکن، درمان بیماری یا رفع احتیاجات ضروری. البته وام تامین مسکن به معنی وام خرید مسکن نیست؛ بلکه به معنی تامین کمک هزینه برای رهن مسکن است؛ مشکلی که خیلی‌ها با اون دست و پنجه نرم می‌کنند. البته خیلی هم دلتون رو صابون نزنید. مبلغ این وام‌های قرض الحسنه بین 500 هزار تومان تا حداکثر 1 میلیون تومان است. البته بازپرداختش ۲ساله با نرخ ۴ درصد است.

جعاله تعمیرات مسکن (با سند یا بی سند همه می‌توانند)

این وام هم برای تعمیر خانه‌های شش دونگ و هم برای تعمیر خانه‌های بی سند است. اگر منزلتون احتیاج به تعمیرات جزئی دارد و می‌خواهید وام تعمیرات بگیرید، ولی سندتون قولنامه ای است یا به هر دلیل مشکل دارد، باز هم می‌توانید از این تسهیلات بهره مند شوید. برای دریافت این وام اول از همه باید در محدوده شعبه مورد نظر ساکن باشید و در همان شعبه حساب پس انداز قرض الحسنه باز کنید. اولویت با افرادی هست که بیش از یک سال سابقه افتتاح حساب فعال دارند. مبلغ تسهیلات حداکثر 1 میلیون تومان است و در اقساط ۳۶ ماهه با سود ۱۴ درصد باید پرداخت شود. البته این سقف برای دارندگان سند شش دانگ به ۱ میلیون و 400 هزار تومان می‌رسد و می‌تونید امیدوار باشید که این وام به زودی تا سقف ۵ میلیون تومان هم افزایش پیدا کند. بازپرداخت این وام ۶۰ ماهه یعنی ۵ ساله است. مدراک مورد نیاز شامل اصل و کپی تمامی اسناد مالکیت منزل یا آپارتمان از قبیل سند یا قولنامه، قبض‌های آب، برق و گاز هست.

تسهیلات خرید لوازم منزل یا کالاهای اساسی (قابل توجه خانم ها)

 

اگر قصد خرید هرگونه لوازم منزل مثل لوازم آشپزخانه، لوازم صوتی، هرگونه لوازم برقی یا حتی فرش و مبلمان رو دارید، ولی در حال حاضر از نظر مالی امکان خرید اون برای شما فراهم نیست، می‌توانید از این وام استفاده کنید؛ البته یادتون باشه این تسهیلات فقط برای خرید کالاهای تولید داخل هست. سقف این وام 4 میلیون تومانه. نرخ سود طبق تعرفه هر بانك در بخش خدمات و بازرگاني مي باشد مهمترین مدرک مورد نیاز این وام یک برگ پیش فاکتور خرید یک کالای تولید داخل هست.

تسهیلات خرید خودرو برای کسانی که ماشین ندارند

 

تعداد متقاضیان این وام خیلی زیاد است و معمولا برای دریافت این وام، باید حداقل ۳میلیون تومان(هرچه بیشتر بهتر!) برای مدت دست کم ۴ ماه، در یک شعبه سپرده گذاری کنید. هر قدر مبلغ سپرده گذاری بیشتر باشه مدت زمان لازم برای دریافت تسهیلات کمتر می‌شود؛ البته به هر حال این هم جزو قوانین نانوشته بانکی است و در هیچ بانکی، چنین بندی جزو شرایط اعطای تسهیلات خودرو قید نشده. ولی به خاطر زیاد بودن تقاضا معمولا بیشتر شعب بدین صورت عمل می‌کنند. البته اگر آنقدر خوش اقبال هستید که با یک رئیس شعبه آشنایی نزدیک دارید، می‌توانید از مدت و مبلغ سپرده گذاری کاسته و سریع تر وام بگیرید. این وام فقط برای خرید خودروی صفر اعطا می‌شود. مبلغ اون حداکثر ۷ میلیون تومان است. بازپرداخت ۵ ساله و سود ۱۴درصد. مدارک لازم شامل پیش فاکتور خرید خودرو از یکی از نمایندگی‌های مجاز و اصل و کپی اسناد مالکیت، کارت و بیمه نامه خودرو است.

تسهیلات تعویض خودروهای فرسوده ماشین جدید بخرید

 

معمولا خودروهایی که حداقل ۳۰ سال از عمر اونها گذشته باشه فرسوده به شمار میان. اگر خودروی فرسوده شما از نظر معاونت نوسازی ناوگان شرایط اسقاط داشته باشه، برای تعویض ثبت نام می‌شه. برای ثبت نام به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه میکنید، البته همراه داشتن کارت ملی هم الزامیه. هر متقاضی فقط یک بار حق استفاده از تسهیلات جایگزینی خودروهای فرسوده رو داره. ارائه فرم مخصوص صادر شده توسط نمایندگی‌های مجاز الزامیه. مبلغ این وام حداکثر ۱۰ میلیون تومانه که باید در ۶۰ قسط پرداخت بشه و از زمان تحویل فرم مخصوص به بانک حداکثر ۱۰ روز برای تکمیل پرونده و معرفی ضامن فرصت دارید در غیر این صورت نمایندگی سهمیه رو به شخص دیگری واگذار می‌کند. مدارک لازم اصل و کپی کارت پایان خدمت سربازی، گواهی امضای محضری متقاضی و ضامن و سفته به مبلغ اصل و سود وام است.

وام پشتیبانی از طرح‌های سرمایه گذاری (طرح بدهید، وام بگیرید)

 

اگر طرحی برای راه انداختن یک واحد تولیدی داشته باشید، می‌توانید با برنامه‌های اجرایی زمانبندی شده و مشخص کردن بودجه به بانک‌های دولتی یا خصوصی مراجعه کنید تا طرحتون بررسی بشه. اگر اجرای طرح و بهره برداری از اون، از نظر اقتصادی در اولویت‌های تعیین شده قرار داشته باشه و تقاضایی برای اون محصول یا اون خدمات تولیدی وجود داشته باشه، این شانس رو دارید که درخواست وام سرمایه گذاری کنید. در برخی از سایت‌های بانک ها، پرسشنامه الکترونیکی پذیرش طرح برای دریافت تسهیلات نیز وجود دارد و شما می‌توانید به سادگی در مورد امکان اجرایی شدن طرح خود اطمینان پیدا کنید.

نکات طلایی

 

برای تمام وام‌های تا سقف 1 میلیون ریال به یک ضامن؛ برای وام‌های تا سقف 10 میلیون تومان به ۲ ضامن و برای مبالغ بیش از 10 میلیون تومان به بیش از ۲ ضامن احتیاج دارید؛ البته این قانون نانوشته بنابر نظر شخصی رئیس شعبه به راحتی قابل تغییره!
اگر احیانا در بین اقوام و دوستانتون، کارمند دولتی سراغ ندارید جای نگرانی نیست چون بعضی از بانک‌ها از جمله بانک ملی، کاسب دارای جواز کسب معتبر رو هم قبول میکنند. فراموش نکنید هنگام مراجعه به شعبه، حتما اصل تمامی مدارک رو برای مطابقت همراه داشته باشید.
در صورتی که سابقه چک برگشتی دارید یا پیش از این وام دیگری دریافت کرده اید که در پرداخت اقساط اون چندان خوش حساب نبوده اید بهتر است یا فکر گرفتن وام مجدد رو به کلی از سر بیرون کنید یا یک کفش آهنی بپوشید!
خواندن 2453 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه، ۰۲ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۱۶:۰۲

نظر دادن

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ورادید ایمیل خود را وارد نمایید: